Karlíkova "sedmička"

RYCHLEBSKÁ 7-20-30-40-50

Trasu R7 naleznete ZDE na serveru mapy.cz,
nebo si ji můžete pohodlně otevřít ve svém telefonu pomocí QR kódu níže.

Posledních cca 500 metrů vede přes louku zpátky ke Střelnici po vlastním značení. 


Naučná stezka "Karla Ditterse z Dittersdorfu" (7 km)

Drazí přátelé, jmenuji se Karlík a provedu vás naučnou stezkou v okolí města Javorníku. A proč já? Protože jsem právě v Javorníku strávil dlouhých 29 let (viz níže) a měl jsem toto krásné město i jeho okolí rád. A aby to naše putování bylo zajímavé, budou vás cestou čekat zajímavé úkoly a já vám k nim budu vyprávět příběhy z tohoto krásného kraje. Dozvíte se třeba, jak to bylo se sedlákem Ryškou na Čertových kazatelnách, ochutnáte svěží pramen u svatého Antoníčka, budete mít možnost vysvobodit zakletou dívku z Rychlebské zříceniny anebo si zatančit v Tančírně v Račím údolí. Máte chuť to všechno zkusit? Pak neváhejte a vítejte u nás! Stezka má celkem 6 zastavení - náměstí v Javorníku, Kaple sv. Antonína, Čertovy kazatelny, Rychleby, Tančírna a Račí údolí. Na cestu dostanete něco na zub a pokud si s sebou vezmete špekáčky, můžete si je na rychlebské zřícenině dozlatova upéct :o) Voda pramene, který vytéká u Kaple sv. Antoníčka je pitná.

Stezku nedoporučujeme absolvovat s kočárkem vzhledem k těžbě, která v lese probíhá, i s ohledem na terén trasy. Pokud se však rozhodnete do toho jít, doporučujeme od kaple sv. Antonína pokračovat k Čertovým kazatelnám po asfaltové cestě a počítat s tím, že kolem zříceniny Rychleby bude nutné kočárek místy přenášet.  

Průvodce stezkou Karlík neboli Karl Ditters von Dittersdorf se narodil 2. listopadu 1739 v sousedním Rakousku (Vídeň). Během svého 60 let dlouhého života se stal významným hudebním skladatelem a hudebníkem, který polovinu života prožil u nás - ve Slezsku. Karlík se narodil v rodině zámožného dvorního divadelního krejčího a základní i hudební vzdělání mu poskytl jeho otec. Vše ostatní se naučil od prince Josefa Friedricha von Hilderburghausen, kterému Karlík od 12 let sloužil jako páže. U něj se také naučil několik světových jazyků a stal se obdivovaným houslistou. Ve svých 22 letech se Karlík stal členem dvorního orchestru, který později vedl jako kapelník. Po zániku tohoto orchestru se Karlík seznámil s knížetem a vratislavským biskupem Filipem Gotthardem Schaff gotschem a vstoupil do jeho služeb. Postupně se stal hejtmanem Jeseníku a Zlatých Hor. Ve městě Javorník žil celých 29 let - zprvu bydlel na zámku Jánský Vrch, později si nechal postavit vlastní dům. Po biskupově smrti v roce 1785 však Javorník v nouzi opustil a přijal pozvání hraběte Ignáce Stillfrieda na zámek Červená Lhota, kde strávil zbytek svého života. Zemřel 24. října 1799. Za svůj život složil 50 oper a 200 symfonií. Na Karlíkovu počest se v Javorníku každoročně pořádá mezinárodní hudební festival nesoucí jeho jméno (Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu).

© 2017 Rychlebská 50, z.s. Javorník | E-mail: rychlebska@seznam.cz | Fota - M. Šos, P. Pavlíček, P. Šaj a archiv Rychlebská 50 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!